Senoji dvaro rūkykla

Senoji dvaro rūkykla

Rūkykla – dvaro sodybos pastatas mėsai, sūriams, žuviai rūkyti.

Stambesniųjų dvarų rūkyklos stovėdavo atokiau nuo reprezentacinės kiemo dalies – už sodo, palivarke, tačiau netoli kokio nors gyvenamojo pastato – kumetyno, šeimyninės. 

Rūkykla – paslaptingiausias statinys

Ilzenbergo dvaro sodyboje rūkykla buvo pastatyta gana atokiai nuo rūmų – parko gilumoje, arčiau buvusio sodo.  

Per maždaug pusantro šimto metų raidos laikotarpį sodybose buvo pastatyta itin įdomių  formų rūkyklų statinių. Dėmesys rūkyklų išvaizdai buvo rodomas neatsitiktinai. Rūkykla tarp kitų pastatų išsiskyrė vertikaliu tūriu. Rūkymo proceso metu iš pastato besiveržiantys dūmai atkreipdavo dėmesį į statinį, ypač tuomet, kai rūkykla stovėdavo pagrindiniame dvaro kieme ar jo prieigose. Todėl šiam ūkiniui pastatui buvo suteikiamos gražios proporcijos, grakštūs siluetai, įmantrios detalės, puošnus dekoras. Tai būdinga ir Ilzenbergo dvaro rūkyklai.

Rūkyklos buvo romantizuojamos ir mistifikuojamos. Ilzenbergo dvaro rūkykla irgi savotiškai mistifikuota – sklandė legendos, kad tai buvęs bokštas, kuriame anksčiau plakdavo baudžiauninkus.

Ilzenbergo dvaro rūkykla pagal funkcinę paskirtį nebuvo naudojama jau tarpukariu – joje buvo laikomas sodininko inventorius, o ant karčių, skirtų mėsai pakabinti, ilsėdavosi šikšnosparniai.  

View the embedded image gallery online at:
https://www.ilzenbergas.lt/senoji-dvaro-rukykla#sigProId82b1ff85cb

Our website is protected by DMC Firewall!