Ilzenbergo dvaro pirties istorija

Ilzenbergo dvaro pirties istorija

Manoma, kad pirmoji Ilzenbergo dvaro pirtis buvo pastatyta XVII a. pradžioje, dvarą dar valdant jo įkūrėjams bajorams Kersenbrockams. Pirtis buvo skirta dvarininko šeimai – pastatyta atokiau nuo dvaro rūmų, vaizdingiausioje Ilgio pakrantės vietoje, iš kurios atsiveria vaizdas į ežero salą.

img pirtisPirtis atsirado gerokai anksčiau nei dvaro parkas, kuris įkurtas XVIII a. viduryje, šeimininkaujant čia vokiečių bajorų Orgies-Rutenbergų giminei. Parkas baigiasi ties pirties pastatu, o tai liudija, kad projektuojant parką, pirties pastatas jau buvo – antraip parkas būtų buvęs išplėstas palei visą Ilgio ežero pakrantę. XVII a. pabaigoje dvarininkų šeimos pirtys dėl bendrų europinių kultūrinių tendencijų pradėjo nykti. Todėl nenuostabu, kad apleista Ilzenbergo dvaro pirtis visiškai nederėjo prie parko kraštovaizdžio arhitektūros.

XIX a. pirmojoje pusėje dvarininkai vėl pamėgo maudynes. Tiesa, ne pirtyse, o kubiluose ir pernešamose voniose. Ilzenbergo dvaro pirčiai tai nieko gero nežadėjo.

Tačiau pirties likimą visai netikėtai pakeitė 1863 m. sukilimas prieš Rusijos caro valdžią. Ilzenberge kurį laiką savo stovyklą buvo įrengę sukilėliai, vadovaujami vieno sukilimo vadų kunigo Antano Mackevičiaus. Prie Onuškio tuomet vykęs aršus mūšis su rusų kariniu daliniu, kurį sukilėliai sutriuškino.  Po to A.Mackevičius patraukė per Ilzenbergo dvarą į Kuršą, kur kvietė latvius prisidėti prie kovos „Už mūsų ir jūsų laisvę“.

Sukilėliai savo stovykloje iškart pastebėjo senosios pirties pamatus ir ant jų pastatė laikinąją rąstinę pirtį – joje kovotojai ne tik maudydavosi, čia būdavo džiovinami ežere išskalbti jų drabužiai. Pirtis buvusi didžiulė – vienu metu joje tilpdavę 30 vyrų.

Ir nors dvarininkai tuo metu pirčių jau nebepripažino, Ilzenbergo dvaro pirtis buvo naudojama dar ilgai– čia prausdavosi dvaro tarnai ir darbininkai. Kalbama, kad pirtį tuomet išsaugojo visuotinė pagarba sukilėliams, kurių dauguma žuvo ar buvo nukankinti tremtyje.

Prasidėjus sovietų okupacijai, pirtis jau nebuvo naudojama ir per kelis dešimtmečius visiškai sugriuvo.

Dabartiniai dvaro savininkai ryžosi atstatyti vieną seniausių Lietuvos pirčių. Ji atstatyta ant senųjų pamatų toje pačioje vietoje, kur ir buvo pirmoji dvaro pirtis.  Ji išliko tokia pat didelė ir dabar laikoma didžiausia ir seniausia veikiančia dvaro pirtimi Lietuvoje.  

Our website is protected by DMC Firewall!