Dvaro atstatymas

Dvaro atstatymas

 

Čia gera ir gyventi, ir dirbti

Gyvenamasis namas buvo remontuotas 1970 metais. Tačiau keletą pastarųjų dešimtmečių pastatas buvo nebenaudojamas ir apleistas. Po rekonstrukcijos čia įkurdinta Ilzenbergo dvaro ūkio kontora, kepykla, pieno cechas, čia gyvena ūkio vadovas ir keletas darbuotojų.

Parkas ir dvaras – neatskiriami Lietuvos kultūros dvyniai

„Prie pat rūmų augo didelis įvairių medžių parkas: greta aukštų klevų, ąžuolų, pušų ir liepų augo žemesni krūmai – lazdynai, jazminai, baltos ir gelsvos akacijos. Skurdžiai kerojo parko žolynai ir samanynai, nes pro aukštus medžius tik retkarčiais prasiskverbdavo saulės spinduliai.

Visą savo ilgą gyvenimą sapnuoju gražų sapną: einu Ílzenbergo dvaro takeliu, pakalnėje matau Ilgio ežerą, kurio bangelėmis žaidžia saulė. Į vandenį nusviręs žilvitis tebežaliuoja: jį vis dar tebemaitina jo šaknys,– tvirtai įaugęs šis paliegęs galiūnas į ežero pakrantę“.

Aldona Radeckienė (Trečiokaitė) „Prisiminimai apie Ilzenbergo dvarą“

Ilzenbergo dvaras buvo įkurtas 1515 m., tuo tarpu dvaro parkas – XVIII a. viduryje, šeimininkaujant čia vokiečių bajorų Orgies-Rutnbergų giminei.  XIX a. viduryje naujasis dvaro savininkas N.N.Fuchsas parką išplėtė, o 1896 m. Ilzenbergo dvarą nusipirkęs E. Dimša, parką dar labiau išpuoselėjo.

Sovietmečiu parkas buvo menkai teprižiūrimas. Sutvarkyti keletą dešimtmečių apleistą parką buvo nemenkas iššūkis.

Nuspręsta, kad labai svarbu išsaugoti buvusią parko erdvinę struktūrą, kartu maksimaliai išryškinant ir akcentuojant gerąsias parko savybes – senus, galingus pavienius medžius ir jų grupes.

Naujieji dvaro savininkai taip pat apsisprendė, kad parko erdvinę struktūrą turi formuoti medžiai ir krūmai, o egzotiniai augalai turėtų būti naudojami kaip akcentai, patraukiantys lankytojo dėmesį ir gražiai įsipinantys į bendrą parko foną.

Geriausi istorijos liudytojai

Parko laiptai matė daug žmonių ir daug kartų. Per pastaruosius dešimtmečius jie jautėsi vieniši ir jau netvirti. Parkas atgimė, atgimė ir laiptai – dabar jie tapo daug tvirtesni ir platesni.

 

Arklides gelbėjo Gedimino pilies meistrai

Pirmasis iššūkis buvo arklidžių atstatymas, kur sienos laikėsi taip nepatikimai, kad buvo net baisu prisiliesti. Kai kurios sienos išsaugotos sustiprinus pamatus ir „surišus“ akmenis, dalį jų teko išardyti ir sumūryti iš naujo.
Tik pradėjus darbus Ilzenbergo dvare, sužinota, kad du meistrai darbo su riedulių mūrijimu patirties įgijo tvarkant Gedimino pilį.

Ši alėja dar mena tarpukario dvaro savininkus

Senasis dvaro kelias į rūmus veda pro svirną, kuris prieš keletą šimtmečių buvo gynybinė dvaro bastėja. Medžių tankmėje slėpęsis keliukas dabar tapo gražia alėja.

 

Naujasis kelias - ir į dvarą, ir į ūkį

Tvirta mūro tvora įrėminta dvarvietės teritorija svečius kviečia prie pagrindinių vartų, pro kuriuos patenkama į dvarą, parką ir ūkį.

 

Dvaro tvenkiniai vėl įgavo pirmykštį grožį

Itin purvinas darbas – taip tiesiogine prasme tiksliausiai būtų įvertintas senųjų dvaro tvenkinių atkūrimo projektas. Tiesa, dvaro tvenkinių lyg ir nebuvo – vietoj jų tyvuliavo neišbrendama pelkė, kurią pirmiausia reikėjo nusausinti ir tik po to imtis tvenkinių valymo ir formavimo darbų. Kad sunkioji technika neįklimptų ir neprasmegtų, daug darbų teko atlikti žiemą.

 

Svirnas - dvaro gynybinis postas

Svirnas – tvirtas ir gerai išsilaikęs statinys prieš keletą šimtų metų buvo gynybinis bastionas. Jo sienose yra šaudymo angos, o šalia pastato mūrų stovėjo keletas švediškų patrankų. Tarpukariu jos buvo padovanotos Kauno istorijos muziejui.

 

Senolis ąžuolas įkvepia mums stiprybės

Didžiausias Ilzenbergo dvaro parke augantis ąžuolas paskelbtas valstybės saugomu gamtos paveldo objektu. Šio galiūno  kamieno apimtis – 6,3 m, skersmuo – 2 m, o aukštis – 30,5 m, amžius - 500 metų.

Šis ąžuolas ilgą laiką slėpėsi tarp kitų medžių, tačiau pradėjus tvarkyti atkuriamo dvaro parką, ąžuolas iškart tapo parko įžymybe.

 

Paslaptingasis parko statinys

Susipažinkite – tai rūkykla. Senovėje čia buvo rūkomi mėsos gaminiai. Rūkyklos buvo romantizuojamos ir mistifikuojamos. Ilzenbergo dvaro rūkykla irgi savotiškai mistifikuojama net šiais laikais. Taip, Aldonos Radeckienės-Trečiokaitės prisiminimus iliustruojančios nuotraukos su rūkyklos vaizdu aprašyme teigiama, kad tai – bokštas, kuriame anksčiau plakdavo baudžiauninkus.

 

Naujai įveistas sodas vaisius brandins ateityje

Pradėjome nuo gamtos: nuo parko ir sodo. Pastarajame jau auga daugiau nei 300 naujų vaismedžių: obelų, slyvmedžių, kriaušių, vyšnių, abrikosų. Netrukus čia atsiras ir vaiskrūmių.

 

Amatų namas – dar vienas iš nebūties prikeltas pastatas

Iš ūkinio dvarvietės pastato nebuvo nieko likę – atrodė lyg frontas būtų praėjęs. Dabar jis jau baigiamas atstatyti ir čia bus Amatų namas.

 

Tvarka sugrįžo ir į Ilgio ežero pakrantę

Valstybės siena tarp Latvijos ir Lietuvos eina Ilgio ežero viduriu. Tačiau ilgus dešimtmečius ežero pakrantės niekas netvarkė, tad ji visai nepuošė mūsų valstybės ribos. Pradėjus tvarkyti Ilzenbergo parką, kartu daug dėmesio buvo skirta ir ežero pakrantei sutvarkyti. Dabar čia jau malonu ir gražu pasivaikščioti.

 

Maudynės dviejų valstybių pasienyje

Ilgio ežero pakrantėje nebuvo gerų vietų maudynėms. Todėl šalia būsimo kempingo pradėta tvarkyti ežero pakrantė, kur bus paplūdimys ir svečiams, ir čia gyvenantiems žmonėms.

 

Rūmai

1863-1896 metais Ilzenbergo dvarą valdė N.N.Fuchsas. Jis perstatė Ilzenbergo dvaro rūmus, kurie iš esmės nepakeisti tokie išliko iki mūsų dienų.
Dvaro rūmai pastatyti XIX a. viduryje vėlyvojo klasicizmo architektūriniu stiliumi. Dviejų aukštų rūmų tūrinė erdvinė kompozicija – pusiau atviro tūrio, „L“ raidės formos plano, kurį sudaro Vakarų ir Pietų korpusai su mansardomis ir rūsiu po pietų korpusu. Stogo forma – dvišlaitė.

Fasadų architektūros tūrinės detalės: Pietų korpuso Pietų fasado plokštuminis portikas su keturiais tinkuotais plytų mūro piliastrais, antablementu bei virš jo iškylančiu trikampiu frontonu. Rūmų visų pusių fasadų frontonai aprėminti tinkuotais plytų mūro profiliuotais karnizais, o rūsyje – plytų mūro cilindriniai ir cilindriniai su liunetėmis skliautai. Manoma, kad rūsys galėjo būti pastatytas pirmųjų rūmų šeimininkų Kersenbrockų.

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd